Spoštovani uporabnik Microsoft Internet Explorerja!

Spletni brskalnik, ki ga uporabljate, ne omogoča polne funkcionalnosti spletnih portalov OZS. V izogib težavam pri delu s portalom vam predlagamo, da uporabite sodobne spletne brskalnike kot so Google Chrome, Mozilla Firefox ali Microsoft Edge.

Hvala lepa za razumevanje.

NAČRT PROMOCIJE ZDRAVJA

 

 

Ustanovitev skupine za zdravje

 

Delodajalec naj povabi zaposlene k sodelovanju in aktivni udeležbi v skupini za zdravje.  Glede na to, da gre za mikro in mala podjetja se lahko vključi vse zaposlene, ki seveda želijo sodelovati. V skupino se vključuje tudi občasne zunanje člane, po potrebi in v skladu s finančnimi zmožnostmi posameznega delodajalca. V skupino, ki bo pripravila načrt promocije zdravja,  je smiselno povabiti zaposlene in druge,  ki so pripravljeni sodelovati in imajo različna znanja, npr varnostni inženir, izvajalec medicine dela, vključevanje ljudi, ki se jih projekt tiče, predstavniki delavcev, ljudje, ki imajo možnost odločanja.

 

Dokument: Člani skupine za zdravje v podjetju

 

 

Pridobivanje podatkov – analiza zdravstvenega stanja zaposlenih

 

Tudi v najmanjših podjetjih je priporočljivo, da se  promocije zdravja lotimo sistematično glede na prevladujoče težave v zvezi z zdravjem zaposlenih. Če bomo programe delali »na pamet« in preveč posplošeno zagotovo ne bo takih pozitivnih učinkov, kot jih lahko dosežemo sicer.  Zato je potrebno izdelati analizo zahtev in potreb. V mikro in malih podjetjih se bodo morda lahko pojavili problemi pri pridobivanju podatkov, zato naj jih delodajalci od zaposlenih skušajo pridobiti z anketnimi vprašalniki, osebnimi razgovori. Potrebno je paziti, da se ne posega v občutljive podatke, podatke, ki jih zaposleni morda ne želijo razkriti, ipd. Delodajalcem priporočamo, da v takih primerih pridobijo pisno soglasje, da se podatki lahko uporabljajo za namene analize zdravstvenega stanja zaposlenih.
  

Če je delodajalec odgovore pridobil s pomočjo anketnih vprašalnikov, naj ugotovi kaj je problem med zaposlenimi, kjer bo lahko ukrepal in katera tveganja so največja. Pomembno je, da se delodajalec usmeri v reševanje enega problema oziroma ene težave naenkrat. Pomembno je tudi, da so ukrepi enostavni in jasni ter, da se ne zadaja ciljev, za katere je že vnaprej znano, da jih ne bo moč doseči.
 

V kolikor razpolaga delodajalec tudi z drugimi uporabnimi  podatki, naj pri pripravi analize uporabi tudi te. To so predvsem podatki iz:

  • poročil izvajalca medicine dela
  • izdelanih ocen tveganja
  • poročil o škodljivostih na delovnem mestu (rezultate opravljenih meritev v delovnem okolju (meritve hrupa, temperature, prisotnosti škodljivih snovi v zraku, osvetljenosti, …).
  • poročil o nezgodah pri delu, ki lahko kažejo na neustrezno ureditev delovnega okolja in neurejene razmere v okolju
  • nezgod izven dela ter podatki o delovnih invalidih

Dokument: Člani skupine za zdravje v podjetju