Poročilo iz dogodkov

Območna obrtno-podjetniška zbornica Kočevje o izpeljanih aktivnostih pri projektu »Obvladovanje kostno – mišičnih bolezni in poškodb pri delu v obrtnih dejavnostih« , ki ga je na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje projektov za promocijo zdravja na delovnem mestu v letu 2015 in 2016 finančno podprl Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije

Na zbornici smo v okviru navedenega  projekta delodajalce, samozaposlene, zaposlene osebe in širšo javnost osveščali o pomembnosti skrbi za zdravje in s tem preprečevanju različnih poškodb, ki vodijo k povečani odsotnosti z dela, kar je slabost za delodajalce, hkrati pa tudi obremenjevanje zdravstvene sistema. V ta namen smo organizirali dva dogodka in sicer; dne 10.3.2016 seminar o obvladovanju kostno-mišičnih bolezni in poškodb pri delu v obrtnih dejavnostih in 15.3.2016 promocijski dogodek »Dan za zdravje zaposlenih«.

Na dogodkih, so slušatelji lahko izvedeli kaj vse lahko sami z enostavnimi ukrepi naredimo za zmanjšanje kostno-mišičnih obolenj.

Varnost in zdravje pri delu namreč obsega širok spekter aktivnosti, katere nam lahko pomagajo pri obvladovanju kostno-mišičnih bolezni, se pravi od zavedanja kaj lahko sami storimo za preprečevanje razvoja kostno-mišičnih bolezni in poškodb do zagotavljanja varnega delovnega okolja, kamor sodi tudi uporaba zaščitnih sredstev, izvajanje preprostih vaj med delovnim procesom, in seveda zdrav življenjski slog, za kar se moramo odločiti tudi sami in z določeno disciplino v svoj vsakdanjik vnesti tudi redno telesno aktivnost, uravnoteženo prehrano, izogibanje stresu, ipd,…

Na promocijskem dogodku »Dan za zdravje« , ki smo ga izvedli na sedežu zbornice, 15.3.2016  in je bil namenjen zaposlenim pri delodajalcem in ostalim zainteresiranim so bili prisotni seznanjeni zakaj prihaja do mišično-kostnih obolenj z namenom, da prepoznajo tudi svoje ravnanje in ga spremenijo v smeri zagotovitve cilja, ki je zmanjšanje kroničnih bolezni in zmanjšanje bolniškega staleža.

Po končanih dogodkih so bili prisotni enotnega mnenja, da so izvedeli veliko koristnih in preprostih nasvetov, katere bi z vso resnostjo morali dnevno upoštevati pri svojem načinu dela in življenja, hkrati pa tudi osveščati druge delodajalce, zaposlene in širšo javnost, da v svoj način življenja vnesejo preproste tehnike, ki na dolgi rok pripeljejo do zmanjšanja bolezenskih obolenj in poškodb pri delu.